Libor Rösner

Příští rok bude v zemích Eurozóny dána do oběhu mince v hodnotě 2 Euro s vyobrazením sv. Cyrila a Metoděje. Jeden by zaplesal, kdyby ovšem nevěděl, že oba bratři na doporučení Evropské komise přijdou o svatozáře a dokonce i o kříže na svých ornátech. Podle EK je totiž třeba dodržovat v EU „náboženskou neutralitu“.

Není to tak dávno, co představitelé EU vedli spory o to, zda v preambuli Ústavy EU má být zmínka o křesťanských kořenech Evropy, není to tak dávno, co po nařízení shora byly z učeben snímány kříže a co byli postihováni ti, co s křížkem na krku přicházeli do zaměstnání. V boji proti křesťanství přišli na řadu jeho hlasatelé.

U příležitosti 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu vydává Slovenská národní banka dvoueurovou minci, na níž budou oba bratři vyobrazeni. Původní návrh autora mince Miroslava Hrice počítal s klasickým vyobrazením obou věrozvěstů i s jejich tradičními atributy – svatozářemi nad hlavami a kříži na ornátech. Od neděle 18. 11. však došlo k jistému „posunu“ v názorech na tuto věc – to totiž mluvčí SNB Petra Pauerová oznámila, že „Evropská komise vyšla vstříc požadavkům některých států eurozóny a doporučila odstranění zmiňovaných atributů z původního návrhu mince“. Povšimněme si termínu „doporučila“ – EK nic nezakazuje, ona jen doporučuje, popř. se demokraticky rozhoduje ke krokům, které respektují „náboženskou neutralitu“, což je podle slov Pauerové hlavní příčina tohoto kroku.

Slovenský episkopát neskrývá své krajní rozhořčení. Už sám fakt, že se jeho představitelé o všem dozvěděli až z médií, je všeříkající. V komentářích reagujících na toto skandální rozhodnutí SNB, resp. EK neváhají slovenští biskupové použít slova „hanba“.

Není se co divit – ještě nedávno by myšlenka, že muži, kteří přinesli západním Slovanům křesťanství a které Jan Pavel II. zařadil mezi hlavní patrony Evropy, přijdou o stěžejní symboly křesťanství, aby nebylo uraženo cítění Eurem platících Evropanů, přišla všem nadmíru bizarní. Nyní se stává realitou. Sv. Cyril a Metoděj se musí spokojit s dvojitým křížem situovaným uprostřed a takříkajíc zapomenout na to, proč sem přišli. Od května r. 2013 budou i oni muset svou víru „skrývat“.

 „Upuštění od vyobrazení zásadních atributů obou bratří chápeme jako nerespektování křesťanských tradic Evropy,“ uvedl mluvčí Slovenské biskupské konference P. Jozef Kováčik.  „Žijeme v právním, anebo v totalitním státě, který nám určuje, jaké symboly smíme používat?“ položil P. Kováčik otázku a připomenul, že Slovensko je katolickým státem, v němž ještě nedávno riskovali věřící život, když hájili svou víru a také symboly, jež chce EK odejmout těm, kteří je sem přinesli a vštípili do srdcí lidí.

Grafika: K. I. Š.

Komentáře: 30 - k článku Svatí Cyril a Metoděj přijdou o kříže a svatozáře

  1. Felix napsal:

    Dobře si všimněme toho, že to s tou krajností rozhořčení není zas tak krajní. „Náboženství nepatří do politiky,“ pane Tomáši Pavle, a tak si jen tak krajně pobrblávme. Stát je prostě odloučen od církve, takže nevím, co by kdo chtěl. My bychom chtěli, aby stát katolicky rozhodoval. Ale jak může katolicky rozhodovat, když většina voličů je nekatolická? No tak to s nimi nějak soukr dožebrat. Ale co by tomu řekla ta nekatolická většina? No, udělat to jako u dotací, prostě to nemedializovat. Dobře, tak příště uděláme jen nějakou maličkou moderní svatozář a nenápadný křížek z větévek. Byla to naše chyba, že jsme to nezachytili včas. A to slovo hanba už taky nebudeme víckrát opakovat. Necháme to vyšumět. Články taky zapadnou a všechno se zklidní. Nešťourat do toho.

  2. Tomáš Pavel napsal:

    Netuším, pane Felixi, proč mne v tomto svém komentáři oslovujete, ale budiž – rád Vám i zde napíšu, že se oháníte protestantským pojetím křesťanství a tím, že ho vydáváte za katolické se s protestanty, kteří chtějí katolickou církev rozložit, spolčujete proti katolíkům.

  3. Ivka napsal:

    Slováci nemusí „doporučení“ EU poslechnout.
    Jak jednoduché, kdyby chtěli!

  4. Felix napsal:

    3. Paní Ivko, prosím, koho myslíte tím „Slováci“? Myslíte státní představitele, církevní představitele, slovenský ľud, nebo nějakou kombinaci – pak jakou? Úplně jste mě zmátla. Já jsem si myslel, že v důsledku toho, že slovenský ľud je většinově nekatolický, pak i jím zvolení slovenští představitelé jsou tací – a Vy mě uzemníte, že to jde, a dokonce, že to je jednoduché. Nemohu se z té Vaší rány vzpamatovat. „Pomozte mé nevěře,“ prosím, objasněním. Děkuji.

  5. Antonín napsal:

    Situace se obecně nevyvíjí dobře, což je vidět nejen z této kausy. A nic s tím bohužel nenaděláme, nejsem skeptik, ale jen na základě jednání EU úřadů konstatuju fakt.

    Je to sice takové školácké, ale já bych to udělal, na každou tuto minci, kterou bych měl v peněžence, bych ty odstraněné atributy vyryl, a když to neudělá jen jeden, tak už to bude na těch dvoueurovkách poznat a co pak zmůže EK. Akorát nechápu proč to vadilo zrovna Fracii a zvláště Řecku.

  6. mlp napsal:

    Je to skandal, to snad bolo naposledy za komunistov…
    Najviac ma rozhorcuje ten otrocky a sluhovsky postoj Narodnej banky, a nasej vlady, ktora sa poklonkuje ako sa len da…
    Neviem, ci sa podla nasej Narodnej banky teraz mame zacat tvarit, ze nasi predkovia neboli katolici, ze nase dejiny neboli tisic rokov katolicke?
    Je to smutne, ked v krajine, kde nominalne sa 66% obyvatelov hlasi ku katolikom toto nevyvola naozaj dostatocne poburenie, aby bolo toto skandalne rozhodnutie zvratene :(
    Zial, aj tento upadok katolicizmu u nas podla mna, maju do velkej casti na svedomi take ,,rozvratne“ projekty ako Postoy.sk, a rozni modernisti…
    Menej sa klanat Bruselu a viac Bohu!

  7. mlp napsal:

    Ivka, presne tak. Zial, aj ti zostavajuci slovenski katolici su casto dezorientovani, aj vplyvom biskupov, ako bol Bezak, knazov ako su Srholec, a projektov ako Potoy.sk, tak neviem, ci vyvinu dostatocny tlak na svojich volenych zastupcov :(
    A tak sa obavam, ze na mince sa nakoniec dostanu novi, politicky korektni sv. Cyril a Metod. Pardon, vlastne Cyril a Metod…

  8. mlp napsal:

    Podla EU by sa zrejme San Francisco malo premenovat na Francisco.
    San Diego na Diego.
    Katedrala sv. Vaclava na Katedralu Vaclava.
    Stat Salvador by tiez asi mal zmenit meno.
    A co este taky ostrov Sv. Helena, kde bol umiestneny a zomrel Napoleon. No to je hrozne, ze aj neveriace deti sa musia ucit o ostrove, co sa vola Sv. Helena. To naozaj velmi porusuje nabozensku neutralitu. Okamzite premenovat…
    Keby to nebolo vazne a smutne, tak to je az smiesne, co vystraja Brusel (za sluhovskeho pritakavania nasich predstavitelov)….

  9. mlp napsal:

    Mimochodom, myslim, ze Slovensko v minulosti vydalo mince s rabinom Chatamom Soferom, aj s nabozenskymi symbolmi judaizmu, a to nikomu nevadilo…
    Inak, co urobi EU napr. so znakom spanielskej Galicie, ktory ocividne obsahuje katolicke nabozenske symboly?
    http://cs.wikipedia.org/wiki/S.....alicia.svg
    So znakom spanielskej Asturie:
    http://cs.wikipedia.org/wiki/S.....turias.svg

  10. mlp napsal:

    A este pre zaujimavost, tu su uvedene slovenske euromince so symbolmi judaizmu a grecke euromince so symbolmi pohanskeho nabozensva:
    http://www.magnificat.sk/2012/.....ske-staty/
    Tie nevadili nikomu…

  11. Hamish napsal:

    Řecku to vadilo asi proto, že v současné době vleze do řiti EU pod jakoukoli podmíkou. Navíc si rádo přisolí, protože bratři přinesli víru katolickou, ne schizmatickou (jak se snaží východní schizmatici často své věrné přesvědčovat).

  12. Felix napsal:

    7. Děkuji Vám, pane mlp, za slova „Ivka, presne tak.“ Protože teď, když jste dva, je pravděpodobnější, že se dočkám odpovědi na své otázky ad 4. I Vám, pane mlp, předem děkuji (pravda, trochu to rozvádíte zmínkou o 66 % nominálních katolících; nicméně snad jsem nechybil, když jse napsal, že slovenský ľud je většinově nekatolický – už jen proto, že navolil pana Fica, příběh pana Dzurindy, paní Radičové a spol známe, atp.)

    Pokud jde o přídomek svatý, nevím jak na Slovensku se 66 % nominálních katolíků, ale v ČR se nepíše Svatý Petrohrad, ale prostě Petrohrad. Já se tomu sice dávno divím, ale zdejší přední katolíci nenamítají, tak mlčím i já, katolická nula.

  13. mlp napsal:

    Felix, ved prave preto pisem, ze nominalne je u nas 66% katolikov (podla scitania v roku 2011, presnejsie 62% rimskych katolikov, a 4% grecko-katolikov, ak sa nemylim), pritom krstenych do katolickej Cirkvi je aktualne 68% narodenych deti vraj :(
    To su ale samozrejme len cisla, inak este celkom dobre na to, ako casto nasi biskupi likviduju katolicku Cirkev. A to nielen skandalozny Bezak, napr. novinka z pred desatrocia:
    http://www.sme.sk/c/59974/kato.....krstu.html
    A kedze katolici maju aj nejake naroky pri krstoch, tak dnes sa deje to, ze mnoho ludi sa nechava krstit u lutheranov, ktori pokrstia kazdeho bez zbytocnych reci. To sa tyka hlavne mnohych Romov u nas. Zial, aj to je cinnost nasich biskupov, a odhadujem, ze pri takychto aktivitach do 10-20 rokov padne podiel katolikov u nas pod 50%.
    Mate pravdu ale, ze to je len kvantita, kvalita je ovela horsia. Praktizujucich katolikov je u nas uz len okolo 13%.
    A celkovo i s tymi volbami naznacujete spravne- katolici u nas su dezorientovani, aj politicky, a tam nesu velku vinu modernisti v klere, pseudokatolicke modernisticke stranky ako trapny Postoy.sk a podobne nechutne projekty u nas.
    A myslim, ze upadok katolicizmu u nas sa este zrychli, lebo rozni bezakovia, srholcovia, postoyaci, ,,krestanski“ demokrati su prezentovni ako jedini pravi katolici u nas :(

  14. mlp napsal:

    malo byt: bez ,,zbytocnych“ reci…
    Takisto stracame aj pri zmiesanych manzelstvach, ktore nasi modernisticki biskupi vacsinou prijmaju bez problemov.
    To avsak neznamena, ze lutherani nejak rastu, ich nakazenost liberalizmom je tak silna, ze nici ich rodiny, zeny, materstvo v ich komunitach, siri potraty, feminizmus, antikoncepciu, promiskuitu, a preto upadaju velmi rychlo, tu su statistiky:
    http://evanjelik.sk/node/6985
    (RKC su tam rimski katolici, GKC su grecki katolici, PrC su ,,pravoslavni“, ECAV su tam lutherani,..).
    Lutherani maju najvyssi priemerny vek svojich clenov, takze ten upadok bude pokracovat, a este by ekumenizmom asi radi stiahli i katolikov.
    Inak, lutherani su typicky obraz chapania ,,cirkvi“ ako Bozieho ludu (v zmysle francuzskej revolucie), na rozdiel od katolickeho chapania Cirkvi ako Mystickeho tela Kristovho (pripadne katolikov, ako vyvoleneho Bozieho ludu/naroda). Na 2. vatikanskom koncile bo prave pokus zavrhnut katolicke chapanie Cirkvi a prijat lutheranske…
    Este zaujimave statistiky:
    ,,Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky z posledného sčítania obyvateľov v r. 2001 na počet žien vo veku 15 a viac rokov podľa počtu živonarodených detí a podľa náboženského vyznania pripadá na jednu ženu v priemere v rímsko-katolíckej cirkvi 1,86 dieťaťa, v grécko-katolíckej cirkvi 1,98, v pravoslávnej cirkvi 1,91, v evanjelickej cirkvi a.v. 1,72 a u žien bez vyznania 1,26.“
    http://blog.aktualne.centrum.c.....temid=8361

  15. MichalD napsal:

    Aniž bych chtěl snižovat závažnost této kauzy, v porovnání s tím, co se k výročí chystá u nás na Petrově (viz http://goo.gl/nx9fu), mi to připadá téměř jako malichernost. Na Petrově ani nemusela EU nic „doporučovat“, tam to biskupství takto politicky korektně vymyslelo samo.

  16. Felix napsal:

    Dobře, pane mlp. Celé jsem to pročetl, ale paní Ivka, a Vy jste jí dal za pravdu, že to s těmi mincemi šlo, a dokonce jednoduše. Ve Vašem rozboru tu cesru proti doporučením nejen že nevidím jednoduchou, ale já ji tam nevidím vůbec. Je psáno „kdyby Slováci chtěli.“ Protože myslet to tak, že kdyby člověk chtěl dobro, bylo by dobro, to bychom už nemuseli nic psát a bylo by vymalováno, žádné problémy by nebyly, byl by ráj. A psát, že „je to tak jednoduché?“ Takže si myslím, že paní Ivka (a tím, že jste jí dal za pravdu, i Vy) jste se kardinálně zmýlili, a že naopak se s tím za současného stavu nedá dělat nic. A přijde-li z EU cokoliv, zase se s tím nebude moci dělat nic. A „problém mince“ je tu proto, aby si všicni, my i Vaši biskupové, všichni uvedomili, že se s tím nedá dělat nic. A EU to ví velmi dobře, na rozdíl asi od paní Ivky. A nemá cenu se tím vůbec zabývat. A má cenu se zabývat něčím úplně jiným, totiž tím, jak dosáhnout, aby většina občanů byli katolíci. A máme-li se tím zabývat, pak je třeba především potřít dogma, že to nejde, potřít dogma, že “katolící nemohou být než malým stádcem,” jak jsem o tom psal tady jinde. Potřít toto dogma teoreticky i prakticky – tím, že se ukáže jeho neplatnost. A není to úkol nás, katolických nul, ale někoho vyššího.

    S tím, že se křtí raději u protestantů, s tím jsem se setkal i já – u mého kamaráda. A zeptejte se kteréhokoliv kněze: žekne Vám, že naprostá většina dnešních „katolickýc“ manželství je uzavírána s nějakou dispensí. Čili: co má být řádné, je mimořádné, a co má být mimořádné, je řádné. Nepřipomíná Vám to ještě něco? Ale zase: to není problém katolických nul.

  17. Radomír Malý napsal:

    Katolíci na Slovensku jsou nominálně většinou, ti praktikující ovšem menšinou, to je pravda, nicméně menšinou nikoli zanedbatelnou, pravidelně v neděli do kostela chodí údajně minimálně 13 procent občanů. Ovšem argument, proč kříž a svatozář na pamětní minci, se opírá o něco jiného: o dějiny slovenského národa, které jsou křesťanské a u jejichž počátků stála katolická víra. Odstranění těchto symbolů znamená toto popřít a podetnout tak kořeny národní existence, což ostatně platí nejen pro slovenský národ. Proto je třeba hájit symboly, jež ke svatým soluňskýkm bratřím nerozlučně patří, stůj co stůj, usque ad effisionem sanguinis (až k prolití krve), jako cristeros v Mexiku 20. let nebo španělští katolíci za občanské války.

  18. Felix napsal:

    17. My jsme měli za komunismu mj. posměšný termín „jetřebismus,“ to když pan Husák říkával „je treba“, pan Jakeš „je třeba“ „musí se.“ To jsme věděli, že slavný komunismus jde pomalu ale jistě do kopru. Dost se uchechtávám, že jetřebismus je běžný i v moderních katolických médiích – jaké to děsivé znamení pro modernu?! Ale že i Vy, pane doktore …“

  19. mlp napsal:

    Najnovsie informacie- prave citam na antikatolickom, liberalnom platku Sme (nikomu neodporucam ten dennik, samozrejme), ze Narodna banka ustupila a schvalila povodne mince, s katolickymi nabozenskymi symbolmi:
    http://www.sme.sk/c/6614048/ba.....iarou.html

  20. Felix napsal:

    Díky za dobrou zprávu. Takže paní Ivko a pane mlp, měli jste přece pravdu s bylo to jednoduché a „Slováci“ byla ta Banková rada + asi nějaké zákulisí. Takže teď už zbývá jen v Brně ten Petrov.

  21. José napsal:

    Možná, že svatozáře a kříže budou, možná tuto podobu mince nikdo nenapadne, ale co dál? V Bruseli nebude vánoční strom, prý kvůli islamistům, v Anglii už nejsou Vánoce, ale jakési zimní svátky, či co, ale co s tím? Každým dnem, každou hodinou, každou minutou přicházíme o další píď křesťanské Evropy a myslím, že nebude trvat dlouho a nad staroslavnou Prahou (a nejen nad ní)se ozve řev Muezína. Vždyť ještě před 20 lety si taky nikdo nepřipustil, že snad v každém kostele bude pravidelně, neděli co neděli, vřeštět tzv. schola a vřeští! A stejně to dopadne i s Muezinem. A tak se vrátím oklikou k poslednímu článku, ke kterému jsem si dovolil připojit svůj komentář: Když dorazil ostatek JPII do Lurd, tak tam prý kvůli tomu vypukly povodně, stejně jako u nás, když v r. 1997 schválili biskupové podávání na ruku. A takto by se dalo uvažovat i dále.
    A tak se ptám: jak to, že už nebylo zemětřesení v Bruseli? Nebo proč nespadl kostel sv. Salvátora, když tam Halík pozval dalajlámu? A proč se něco nestalo při blahořečení JPII, nebo v Assisi, když se tam konalo další synkretistické shromáždění?

  22. Ivka napsal:

    ad br.Felix:
    Slováci jsou z 99procent nacionalisté a ve většině /ještě/ pokřtění katolíci.
    Víru ztrácejí vlivem modernistických kněží a vezou se s úpadkem Církve.
    Mám mezi známými Slováky, kteří žíjí v Čechách.Jsou hrdi na svoji vlast,a kulturu,kterou věrozvěstové přinesli.
    Nevěřím, že by se proti takovému nesmyslu, jako je odstranění kříže a svatozáře, nepostavili.

  23. Jan G. napsal:

    Ad 21/ Vysvětlení, proč se nestaly věci, které předpokládal, i když spíše řečnicky, José, není obtížné, ale jen možná neobvyklé. Ty intezivní úkazy se dějí tam, kde je požehnání, kde existují silná energetická pole světců. Plané obřady stěží mohou doprovázet. Takže je to i dobrá zpráva v tom, že mnohé věci jsou sice psychologicky a symbolicky nepříjemné, ale není třeba se z nich hroutit a vyčerpávat se na nich, protože se ve skutečnosti tolik neděje. Nemyslím si také, že skutečnou diagnózou problému je synkretismus, jak se na tomto portálu často píše. Kde jsou miliony lidí, kteří synkretisticky kombinují křesťanství a islám, judaismus a buddhismus, hinduismus a protestanství? Nic takového se neděje. New Age spiritualita je krátkodechá, proměnlivá a není třeba ji přeceňovat. Do Evropy na na Západ obecně ale masivně vstupují tradiční jiná náboženství, řečeno hodně zjednodušeně, zejména islám a budhismus a velmi mnoho lidí je praktikuje. Diskuze by se měla vést o vážných věcech a ne o tom, že se nepovedlo, co si někdo před dvaceti lety představoval. Promiňte mi upřímnost.

  24. Felix napsal:

    Pane josé, Vy tady asi všechno nečtete, že. O tom, proč se tak děje, jsem tady podrobně psal, i jak to napravit. Nakonec i paní Ivka tu psala: „Belgičani, Angličani nemusejí dělat to, co popisujete. Jak jednoduché, kdyby chtěli!“
    (Pokud jde o druhou část Vašeho příspěvku, stejná je i otázka, proč ve starém Israeli spadla jen věž v Siloe – a ne všechny věže; ale jak známo, Římani nakonec stejně všechny věže zbořili …)

    Ale abych dodal i něco nového: další, páté dogma moderního katolíka je, že „křesťanství se nejvíc daří v liberálním státě/okolí.“ Toto dogma je známé, ale mylné. Já naopak s nadějí hledím na pana Mursího, jak upevňuje islám v Egyptě. A říkám si, že pro radikalizaci katolictví, čili pro jeho návrat k tradici, nic tak neprospívá, jako radikalizace islámu. (Já vím, je to jiná cesta, než cesta dialogu, ale historie žádné dobré výsledky dialogu s islámem nezná (nikde to na mě ale neříkejte – dialog je rozpoznávací posvátná kráva na moderního katolíka), zato zná vynikající výsledky katolického meče.)

  25. Felix napsal:

    22. Ano, teď jste to napsala tak, že tomu rozumím i já: jsou katolíci (sice upadající) a mají rádi svou velkou rodinu = národ, že jo? A nějaká taková je i Banková rada, která rozhodovala, že? Srovnnejme si to třeba s neobolševikem prim. Svobodou, který ví líp, kdo to je teplej, než kdo to je katolík, a má rád tu velkou mezinárodní (používají termínu: internacionální) rodinu teplejch. A je milým členem ODS. Ten rozhodl trošku jinak.

  26. Felix napsal:

    24. Dnešní zajímavost k liberálnímu dogmatu “křesťanství se nejvíc daří v liberálním státě/okolí:” „Až o šest miliónů klesne počet Poláků během 40 let“ http://www.novinky.cz/zahranic.....ograf.html A v tom nepomůže žádný ostatek.

  27. miroslav krabec napsal:

    ad 8
    předpokládám, že to nařídila EU:
    Martin, Lipt.Mikuláš, Lipt. Ján, Žiar nad Hronom atd.atd…

  28. Admin napsal:

    Slovanští věrozvěstové o své atributy nepřijdou

    BRATISLAVA – Hrozba, že sv. Cyril a Metoděj přijdou o svatozáře a kříže na ornátech na dvoueurové minci, kterou má v květnu r. 2013 vydat Národní banka Slovenska (NBS), je zažehnána. Úvahy vedení NBS o podvolení se doporučení Evropské komise (EK) vzaly za své po obrovském pozdvižení a tlaku slovenské veřejnosti.
    Náboženské symboly na pamětní minci byly proti srsti představitelům Řecka a Slovenska. Při vydávání mincí jednotlivými státy Eurozóny totiž platí zásada, že se ostatní země mohou k jejich podobě vyjádřit, pokud mají za to, že „vyvolá mezi občany nepříznivé reakce.“ A právě na jejich popud zakročila EK a doporučila vedení NBS, aby pozměnila původní podobu mince v hodnotě 2 Euro a kříže a svatozáře z podobizen křesťanských misionářů odstranila. Důvod? Narušují prý „náboženskou neutralitu“ Eurozóny.
    Proti tomuto rozhodnutí se na Slovensku vzedmula obrovská vlna protestu – ze strany církve, politiků a i laické veřejnosti. Europoslankyně A. Záborská hovořila o cenzuře vlastních dějin, a to nejen proto, že vzor pamětní mince musí mít vysokou hodnotu z národního či evropského hlediska – co jiného by měly zobrazovat u příležitosti 1150. výročí příchodu soluňských bratří na Velkou Moravu?: „Soluňští bratři přinesli našim předkům hodnoty, které spojují Evropu dodnes. Byly to křesťanské hodnoty. Odstranit z jejich oděvů kříže a z hlav svatozáře je totéž, jako odstranit kříž z dómu svatého Martina v Bratislavě a přejmenovat tento korunovační chrám uherských králů a královen na ‘dóm Martina‘,“ prohlásila Záborská a dodala, že jde o snahu odstranit z veřejného života vše, co má co do činění s křesťanskými hodnotami.
    NBS tedy doporučení EK smetla se stolu i s tím rizikem, že zmíněné dvě země nepustí tuto minci v rámci svých hranic do oběhu.

    Libor Rösner

  29. Macek napsal:

    Ač nejdem katolík,ale demonizovany protestant,s odstraněním křesťanských symbolů z mincí,a nejen nich, nesouhlasím.Křesťanské hodnoty utvářely Evropu a nikdo nemá právo je z dějin vyškrtnout.Ani pod záminkou nějaké pseudonáboženské neutrality.
    Děkuji,že jste mě tu strpěli.

  30. monolithos napsal:

    Jsem zvedav kdy bude Slovensku, Dansku, Svedsku, Norsku, Finsku, Islandu, Velke Britanii, Recku, Malte a dalsim „doporuceno“ aby odstranili krize ze svych statnich vlajek… :-(